Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Skellefteå

15 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 215.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Skellefteå har Internationella Engelska Skolan Skellefteå (245.6), följd av Lejonströmsskolan (243.6) och Bureskolan (224.5).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 215.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan SkellefteåEnskild245.6#429 av 1587
2LejonströmsskolanKommunal243.6#451 av 1587
3BureskolanKommunal224.5#859 av 1587
4KågeskolanKommunal221.8#916 av 1587
5UrsviksskolanKommunal221.1#929 av 1587
6BjörnåkersskolanKommunal220.6#942 av 1587
7FloraskolanKommunal220.6#945 av 1587
8NorrhammarskolanKommunal218.9#984 av 1587
9BolidenskolanKommunal218.3#1007 av 1587
10Morö backe skolaKommunal217.5#1030 av 1587
11SörböleskolanKommunal213.4#1120 av 1587
12BjörkskolanEnskild212.5#1144 av 1587
13ByskeskolanKommunal203.3#1314 av 1587
14ÖrjanskolanKommunal183.8#1516 av 1587
15LövångersskolanKommunal164.9#1555 av 1587

SALSA i Skellefteå

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Bolidenskolan218.3192.0+18.0
2Björnåkersskolan220.6233.0+16.0
3Bureskolan224.5213.0+12.0
4Lejonströmsskolan243.6248.0+7.0
5Örjanskolan183.8216.0-1.0
6Norrhammarskolan218.9242.0-4.0
7Floraskolan220.6239.0-8.0
8Ursviksskolan221.1229.0-9.0
9Kågeskolan221.8230.0-11.0
10Björkskolan212.5236.0-13.0
11Byskeskolan203.3217.0-14.0
12Morö backe skola217.5226.0-15.0
13Internationella Engelska Skolan Skellefteå245.6244.0-16.0
14Lövångersskolan164.9224.0-20.0
15Sörböleskolan213.4232.0-22.0

Vanliga frågor om Skellefteå

Vilka är de bästa skolorna i Skellefteå?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Skellefteå den högst rankade grundskolan i Skellefteå med meritvärde 245.6. Andra topprankade skolor inkluderar Lejonströmsskolan (243.6) och Bureskolan (224.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Skellefteå?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Skellefteå?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.