Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Österåker

7 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 226.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Österåker har Akers Friskola (261.7), följd av Tråsättraskolan (250.3) och Skärgårdsstadsskolan (248.5).

Av skolorna i listan är 4 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 226.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Akers FriskolaEnskild261.7#193 av 1587
2TråsättraskolanKommunal250.3#345 av 1587
3SkärgårdsstadsskolanKommunal248.5#380 av 1587
4FredsborgskolanEnskild236.9#569 av 1587
5SolskiftesskolanKommunal227.6#788 av 1587
6SöraskolanKommunal227.4#794 av 1587
7Helleborusskolan ÖsteråkerEnskild132.8#1572 av 1587

SALSA i Österåker

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Akers Friskola261.7247.0+26.0
2Tråsättraskolan250.3243.0+1.0
3Fredsborgskolan236.9231.0-6.0
4Solskiftesskolan227.6230.0-8.0
5Skärgårdsstadsskolan248.5228.0-11.0
6Söraskolan227.4218.0-11.0
7Helleborusskolan Österåker132.8229.0-64.0

Vanliga frågor om Österåker

Vilka är de bästa skolorna i Österåker?

Enligt meritvärde 2026 är Akers Friskola den högst rankade grundskolan i Österåker med meritvärde 261.7. Andra topprankade skolor inkluderar Tråsättraskolan (250.3) och Skärgårdsstadsskolan (248.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Österåker?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Österåker?

Underlaget innehåller 4 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.