Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Norrtälje

12 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 227.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Norrtälje har Ekebyholmsskolan, gr (265.6), följd av Freinetskolan Hugin (255.5) och Länna skola (238.0).

Av skolorna i listan är 7 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 227.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Ekebyholmsskolan, grEnskild265.6#157 av 1587
2Freinetskolan HuginEnskild255.5#271 av 1587
3Länna skolaKommunal238.0#550 av 1587
4Montessoriskolan - GustafslundEnskild233.3#643 av 1587
5NorrsundsskolanKommunal231.1#701 av 1587
6RoslagsskolanKommunal227.5#790 av 1587
7Freinetskolan Mimer TingshusetEnskild227.1#802 av 1587
8Svanberga skolaKommunal226.8#811 av 1587
9Viby friskolaEnskild221.0#934 av 1587
10Hallsta skolaKommunal218.5#999 av 1587
11WigulfskolanKommunal200.4#1372 av 1587
12LångsjöskolanKommunal182.7#1522 av 1587

SALSA i Norrtälje

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Viby friskola221.0220.0+30.0
2Länna skola238.0224.0+16.0
3Ekebyholmsskolan, gr265.6234.0+15.0
4Montessoriskolan - Gustafslund233.3234.0+13.0
5Roslagsskolan227.5230.0+10.0
6Hallsta skola218.5188.0+10.0
7Svanberga skola226.8221.0+3.0
8Freinetskolan Hugin255.5224.0-10.0
9Norrsundsskolan231.1206.0-11.0
10Freinetskolan Mimer Tingshuset227.1225.0-11.0
11Långsjöskolan182.7213.0-20.0
12Wigulfskolan200.4217.0-32.0

Vanliga frågor om Norrtälje

Vilka är de bästa skolorna i Norrtälje?

Enligt meritvärde 2026 är Ekebyholmsskolan, gr den högst rankade grundskolan i Norrtälje med meritvärde 265.6. Andra topprankade skolor inkluderar Freinetskolan Hugin (255.5) och Länna skola (238.0). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Norrtälje?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Norrtälje?

Underlaget innehåller 7 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.